Wsparcie

FHUiS Impet Kazimierz Czaja

tel:(0048 17) 77 41 933 ***********************
Krzysztof i Konrad Kapinos ***********************
"Kama" Kamiński Jan

tel: (017) 7740168 ***********************
Bank Spółdzielczy w Czerminie

tel:(017) 7740390 ***********************

Statystyki

Użytkowników : 77
Artykułów : 20
Zasoby : 6
Odsłon : 124963

Aktualnie Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Żelazko   

POCZĄTKI

Powojenne zalążki drużyny piłkarskiej w Czerminie sięgają roku 1946, kiedy to młodzież tutejszej gminy zaczęła rozgrywać mecze z drużynami sąsiednich wsi. Były to tylko spotkania towarzyskie drużyn niezrzeszonych. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1958 roku. W tym roku młodzież z Czermina postanowiła założyć Ludowy Zespół Sportowy. W jego powstaniu ma swój udział ówczesny prezes Powiatowej Rady LZS Józef Wójtowicz. Głównymi inicjatorami powstałego LZS-u byli Józef Skawiński, Jan Płatek i Józef Oleniacz, którzy tworzą pierwszy zarząd. Funkcję prezesa powierzono Józefowi Skawińskiemu. Drużyna piłkarska występuje w tym czasie w klasie „C”, a reprezentowana jest przez: Józefa Skawińskiego, Józefa Oleniacza, Jana Płatka, Władysława Grzelaka, Edwarda Żelazko, Józefa Trybulca, Leona Płatka, Mieczysława Płatka, Józefa Kalickiego, Stanisława Różańskiego, Tadeusza Misiaka i Józefa Stefanowicza.

Głównym problemem drużyny- obok braku sprzętu sportowego- był brak boiska. Dzięki dużemu zaangażowaniu miejscowej młodzieży w 1959 roku powstaje płyta piłkarska w miejscu byłych okopów frontowych. Lata 1962-64 to pewien regres w działalności LZS-u. Jedyną dyscypliną jest piłka nożna, a mecze rozgrywane są bardzo nieregularnie. Widać wyraźnie brak dobrego organizatora i pewne zniechęcenie wśród miejscowej młodzieży. Sytuacja radykalnie zmienia się w 1965 roku. Nowym prezesem wybrany zostaje Józef Kalicki, a obok niego w zarządzie działają m.in. Mieczysław Kasprzak i Franciszek Płatek. Nowa drużyna przystępuje do rozgrywek klasy „C”, grając w Woli Pławskiej (dotychczasowe boisko uległo zniszczeniu) do roku 1968. Okres ten charakteryzuje się coraz prężniejszą działalnością. Oprócz piłki nożnej powstają sekcje tenisa stołowego i piłki siatkowej. Tenisiści grają w rozgrywkach powiatowych a siatkarze w klasie „A”. Kolejnym rokiem przełomowym w działalności LZS-u był rok 1974. Na czele nowo wybranego zarządu staje Marian Nowak. Braku funduszy na działalność wielu sekcji powoduje, że zdecydowano położyć nacisk na najpopularniejszą dyscyplinę jaką jest piłka nożna. Owocem tak postawionej sprawy jest zajęcie przez drużynę pierwszego miejsca w klasie „C” i po barażowych meczach z Wolą Chorzelowską upragniony awans do klasy „B”.

Rozgrywki w klasie „B” drużyna rozpoczęła w grupie tarnobrzeskiej, gdzie występowała przez dwa kolejne sezony. Skład zespołu w tym czasie stanowili: Karol Kapinos, Józef Kapinos, Jerzy Kapinos, Antoni Klich, Józef Kalicki, Marian Mucha, Ryszard Kilian, Zbigniew Hołowiński, Bogdan Skawiński, Marian Nowak, Jan Mucha, Jan Kamiński i Jerzy Kawecki.

W roku 1976 drużyna wywalczyła 5 miejsce w grupie tarnobrzeskiej i w wyniku zmian organizacyjnych przydzielona zostaje do rzeszowskiej grupy klasy „B”. W tym też roku utworzony zostaje zespół juniorów uczestniczący w rozgrywkach klasy „B”. Pracę z młodzieżą podejmuje Czesław Krukowski, który zostaje jej trenerem. Praca z juniorami procentuje i wielu z nich zasila później pierwszy zespół. Rytm pracy z młodzieżą zostaje zakłócony likwidacją boiska. Drużyna boryka się z trudnościami finansowymi. Seniorzy mecze rozgrywają w Łysakowie. W roku 1977 zostaje powołany nowy zarząd, a podjęta przez niego decyzja o zbudowaniu zespołu opartego na zawodnikach z terenu całej gminy przynosi rezultaty.


LATA 80-te

W roku 1982 LZS Czermin jest o krok od awansu do klasy „A”, przegrywając szansę w remisowym meczu u siebie z Maliniem. Ten tak bliski awans ujawnia podstawowe problemy klubu: brak odpowiedniej płyty do rozgrywania meczów na tym szczeblu. I tutaj – jak zwykle w takich przypadkach- niezbędna staje się inicjatywa  działaczy sportowych. Prezes klubu Tadeusz Czaja wraz z Karolem Kapinosem i innymi społecznikami podejmują decyzję o budowie płyty piłkarskiej biorą tę odpowiedzialność na swoje barki. Przedsięwzięcie nie jest łatwe jednakże dzięki zaangażowaniu wszystkich członków LZS wraz z upragnionym awansem do klasy „A” oddano do użytku płytę piłkarską o nawierzchni, jakiej mogło pozazdrościć  wiele klubów z wyższych klas rozgrywkowych.Autorami awansu byli: Śpiewak Zbigniew, Czaja Kazimierz, Mucha Jan, Karol Kapinos, Myjak Józef, Wróbel Bogusław, Wróbel Adam, Myjak Jan, Trybulec Ryszard, Jarząbek Wiesław, Leszek Bieniek, Grzelak Krzysztof, Grzelak Janusz, Rżany Adam, Mycha Stanisław, Kokoszka Marek, Flis Jan, Saja Wiesłw, Bogdan Skawiński.  Mimo usilnych starań po roku zespół opuszcza klasę „A”. W roku 1984 prezesem zostaje wybrany Ryszard Trybulec, a w zespole następuje zmiana warty. Drużyna musi okrzepną w walce, młodzież musi się podszkolić. Trudna sytuacja finansowa i małe doświadczenie zarządu powoduje ponowne objęcie stanowiska prezesa przez Tadeusz Czaję. Sytuacja w LZS-ie zaczyna się poprawiać, a sezon 1986/87 zespół kończy na piątym miejscu. Pojawia się też nowa grupa zawodników: Andrzej Kapinos, Robert Jagusiak, Jan Skowron, Wiesław Czaja. Różnica zdań na linii starzy-młodzi powoduje, że drużyna kończy sezon 1987/88 na dziewiątym miejscu w tabeli. Jeszcze gorzej było w następnym sezonie. Młodzież nie była w stanie zastąpić młodszych kolegów i zespól zajmując przedostatnią pozycję został zdegradowany do klasy „C”.


LATA 90-te

W czerwcu 1990 roku wybrano nowy zarząd, na czele którego stanął Czesław Krukowski. Wiceprezesem został Kazimierz Czaja, skarbnikiem  Grzegorz Krukowski. Ponadto w skład zarządu weszli: Karol Kapinos, Wiesław Czaja, i Tadeusz Czaja. Na skutek zmian organizacyjnych zespół LZS Czermin znalazł się ponownie w klasie „B”, by po zajęciu drugiego miejsca w sezonie 1990/91 uzyskać awans do klasy „A”. Dobra atmosfera w drużynie i przychylne stanowisko wójta Jerzego Łaza oraz radnych Jana Myjaka i Józefa Ćwięki znalazły odbicie w postaci drużyny, która w rundzie jesiennej sezonu 1991/92. należy do najlepszych. Skład zespołu stanowią: Paweł Hołowiński, Marcin Marek, Krzysztof Grzelak, Jan Skowron, Janusz Grzelak, Robert Jagusiak, Grzegorz Krukowski (kapitan drużyny), Grzegorz Boreński, Andrzej Wolski, Wiesław Czaja, Andrzej Kapinos, Witold Płatek, Mariusz Smoleń, Andrzej Żelazko, Jan Płatek, Dionizy Bugaj, Mirosław Kilian i Władysław Strycharz.

Zarząd klubu i młodzież przystępują w 1991 roku do budowy w czynie społecznym szatni. Duże pomocy udzielił w tej materii Kazimierz Czaja, którego wsparło grono miejscowych zapaleńców.  / za Korso 07.11.91/

LZS Czermin zaliczany jest długo do typowych średniaków „A” klasy. Przełom następuje w roku 1996 kiedy to na zakończenie rundy jesiennej zespół zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 5 punktów. W przerwie zimowej podjęta zostaje decyzja o sprowadzeniu do Czermina trenera grup młodzieżowych mieleckiej Stali Jerzego Płanety. Po objęciu szkolenowej opieki przez Jerzego Płanetę i pozyskaniu kilku zawodników z Wisłoki Borowa udaje utrzymać się zespól w „A” klasie. Zespół otrzymuje nazwę  LKS VICTORIA.  W klubie apetyty wyraźnie wzrastają. Fachowa praca trenera Płanety i sukcesy drużyny przyszły szybko. Sezon 1996/97  LKS Victoria Czermin przeszła jak burza, w zasadzie nie mając godnego rywala i w pięknym stylu uzyskała awans do okręgówki (V liga). Prezesem klubu jest Czesław Krukowski, który od blisko 20 lat  angażuje się w pracę LZS-u. Działacze dbają nie tylko o stronę sportową klubu. Niedawno do użytku oddany został funkcjonalny pawilon sportowy. Wykonano dookoła boiska bieżnię lekkoatletyczną oraz zmodernizowano trybuny, mogące pomieścić ponad 1 tys. osób. Ogromny wkład w awans zespołu do V ligi wniósł Kazimierz Czaja, który udostępnia nieodpłatnie własne autobusy na wyjazdy drużyny, oraz zakupił sprzęt sportowy dobrej klasy i zaangażował się w budowę oświetlenia na stadionie. A oto autorzy awansu: Paweł Hołowiński, Wiktor Klich, Janusz Skowron, Witold Załucki, Jan Żelazko, Paweł Stachowicz, Marek Marcin, Andrzej Gruszecki, Witold Płatek, Wojciech Stołowski, Tomasz Latos, Grzegorz Szymuś, Grzegorz Krukowski, Wiesław Czaja, Mariusz Zych, Andrzej Żelazko, Mariusz Smoleń, Bogusław Kluz, Dariusz Sanecki – trener Jerzy Płaneta.

Przed przystąpieniem do rozgrywek w V lidze w sezonie 1997/98 zespół opuścił król strzelców „A” klasy Grzegorz Szymuś, który przeszedł do Czarnych Połaniec (IV liga), natomiast do zespołu przybyli: Tomasz Abramowicz, Marcin Jędrusiak, Waldemar Wałęga i Tomasz Janeczek– wszyscy ze Stali Mielec oraz drugiej połowie sezonu Janusz Marud. W pierwszym meczu w „okręgówce” zespół Victorii Czermin podejmował spadkowicza z IV ligi Crasnovię Krasne. Mecz ten zakończył się jak dotąd najwyższą wygraną zespołu z Czermina w całej historii występów ligowych. Crasnovia została rozgromiona 11-1.  To był najlepszy sezon w całej dotychczasowej historii piłki nożnej w Czerminie. Zespół Victorii zajął wysokie czwarte miejsce. (Opisy niektórych meczów)Niestety nie udało się utrzymać tak silnego składu personalnego w następny sezonie. Odszedł trener Jerzy Płaneta wraz z zawodnikami z Mielca. Skład uzupełnili w dużej mierze juniorzy z Czermina m.in.: Marcin Borowiec, Paweł Borowiec, Witold Borowiec, Grzegorz Klich, Rafał Klich, Jakub Latos. Trenerem został Andrzej Gruszecki. Skład wzmocnili ponadto Marcin Mól, Jacek Cyganowski, Andrzej Hadam, Mirosław Bochnak. W rozgrywkach w sezonie 1998/99 zespól zajął w V lidze 12 miejsce ale został w wyniku reorganizacji rozgrywek zdegradowany do klasy „A”.

Nastąpiła gruntowna przebudowa zespołu. Trenerem został Grzegorz Krukowski. W zespole pozostali tylko zawodnicy z Czermina. W pierwszy sezonie po degradacji do klasy A budowany zespół zajął 9 miejsce. W sezonie 2000/2001 Victoria uplasowała się na 3 miejscu ustępując tylko Strażakowi Niwiska i Wisłoce Borowa. W sezonie 2001/2002 zespół zajął miejsce w środku stawki to jest 7.

 

TABELA

  Dom  PełnaWyjazd
  MBRP
Sokół K.829:822
Kamieniarz G.828:1422
3 Victoria721:219
Lechia S.722:418
Raniżovia818:618
R.Radomyśl818:1217
Stal II M.724:1616
Kolorado829:1516
Kamionka816:1513
10 Wiewiórka717:1510
11 Ostrowy B.715:247
12 T.Przecław714:167
13 Olchovia819:297
14 Chemik P.79:136
15 Widełka86:246
16 M.Bielowy76:244
  MBRP
Sokół K.1553:1441
Lechia S.1542:2033
Stal II M.1542:2333
4 Victoria1544:1632
Raniżovia1527:1927
Kamieniarz G.1538:3326
Kolorado1546:3123
Kamionka1533:4019
Olchovia1536:4119
10 R.Radomyśl1527:3318
11 Wiewiórka1532:4415
12 T.Przecław1534:4213
13 Chemik P.1524:3713
14 Widełka1517:4312
15 Ostrowy B.1521:479
16 M.Bielowy1512:458
  MBRP
Sokół K.724:619
Stal II M.818:717
Lechia S.820:1615
4 Victoria823:1413
Olchovia717:1212
Raniżovia79:139
Kolorado717:167
Chemik P.815:247
T.Przecław820:266
10 Kamionka717:256
11 Widełka711:196
12 Wiewiórka815:295
13 M.Bielowy86:214
14 Kamieniarz G.710:194
15 Ostrowy B.86:232
16 R.Radomyśl79:211

Zdięcie z Galerii

facebook